O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
W DNIU WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO?

Tak, to jest ten dzień. Dzień Twojego wystąpienia publicznego. Jesteś wypoczęty, dobrze przygotowany i pełen optymizmu. Świetnie! O czym jeszcze nie możesz zapomnieć? Co warto zrobić bezpośrednio przed wejściem na scenę?

PRZYJEDŹ WCZEŚNIEJ!

Na miejsce wystąpienia przyjedź 30-40 minut wcześniej. A już na pewno nie wpadaj na ostatnią chwilę. No chyba, że lubisz występować wkurzony, zziajany jak hart po gonitwie i z kropelkami potu na czole.

Dlatego dzień wcześniej sprawdź trasę dojazdu lub godziny odjazdów tramwajów i autobusów, jeśli poruszasz się komunikacją miejską.

Fot. Andrea Piacquadio (pexels)

PRZEDSTAW SIĘ OBSŁUDZE WYDARZENIA

Zakładam, że znasz organizatora wydarzenia, z którym rozmawiałeś/ -aś telefonicznie lub online oraz zdążyłeś się już z nim lub z nią przywitać. Jednak to nie wystarczy.

Po przybyciu na miejsce akcji zapoznaj się i porozmawiaj z osobami odpowiedzialnymi za nagłośnienie, światła itd.

Przedstaw się akustykowi. Pamiętaj, że to właśnie „Pan/ Pani od konsolety/ miksera” jest współodpowiedzialny za to, jak brzmisz na scenie i czy Twoja publiczność w ogóle Cię usłyszy. Powiedz jemu/ jej, kim jesteś.

Wzbudzenie sympatii i nawiązanie choćby cienkiej nici porozumienia przed wejściem na scenę ułatwi Waszą współpracę podczas samego wydarzenia.

Jak pracować z mikrofonem? Sprawdź na moim kanale na YouTubie

PRZETESTUJ MIKROFON, LAPTOP, RZUTNIK

Sprawdź mikrofon i zrób próbę dźwięku. Dzięki temu dowiesz się, jakie jest opóźnienie w rozchodzeniu się fali dźwiękowej. Tym samym akustyka sali nie zaskoczy Cię w trakcie prezentacji.

Jeśli przygotowałeś prezentację, przetestuj też laptop, rzutnik, prędkość internetu i kable. Pomoże Ci to, zmniejszyć ryzyko wpadki technicznej podczas wystąpienia.

Fot. PhotoMIX-Company (pixabay)

ZAPOZNAJ SIĘ Z OTOCZENIEM

Wejdź na scenę lub do sali szkoleniowej i zrób kilka kroków. Zapoznaj się otoczeniem, w którym będziesz mieć prezentację.

Spójrz w kierunku wyimaginowanej publiczności. Takie oswojenie przestrzeni pomaga obniżyć poziom tremy przed prezentacją.

PODSUMOWANIE

Wiesz już, co warto zrobić i o czym nie możesz zapomnieć w dniu prezentacji. Oczywiście kroków prowadzących do skutecznego wystąpienia publicznego jest znacznie więcej. Niemniej w tym krótkim artykule nakreśliłem dla Ciebie najważniejsze z nich.

Pamiętaj. Przyjedź wcześniej, sprawdź mikrofon i nagłośnienie oraz pospaceruj po scenie (uwaga na schody!). Zobaczysz, że dzięki tym kilku prostym zabiegom, Twój stres wynikający ze zbliżającej się ekspozycji społecznej, znacznie się obniży.

Potrzebujesz szkolenia z wystąpień publicznych? Napisz lub zadzwoń.

Więcej porad z obszaru autoprezentacji offline i online znajdziesz na moim kanale na YouTubie.

Autorem zdjęcia tytułowego jest Rob Laughter (unsplash).

Jak przygotować się do wystąpienia publicznego? Obejrzyj wideo!

ZOBACZ TEŻ INNE ARTYKUŁY:

Higiena głosu, czyli jak dbać o głos?

Co zrobić z rękami podczas wystąpienia publicznego?