O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
W DNIU WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO?

Tak, to jest ten dzień. Dzień Twojego wystąpienia publicznego. Jesteś wypoczęty, dobrze przygotowany i pełen optymizmu. Świetnie! O czym jeszcze nie możesz zapomnieć? Co warto zrobić bezpośrednio przed wejściem na scenę?

PRZYJEDŹ WCZEŚNIEJ

Na miejsce wystąpienia przyjedź 30-40 minut wcześniej. A już na pewno nie wpadaj na ostatnią chwilę. No chyba, że lubisz występować wkurzony, zziajany jak hart po gonitwie i z kropelkami potu na czole.

Dlatego dzień wcześniej sprawdź trasę dojazdu lub godziny odjazdów tramwajów i autobusów, jeśli poruszasz się komunikacją miejską.

Fot. Andrea Piacquadio (pexels)

PRZEDSTAW SIĘ OBSŁUDZE WYDARZENIA

Zakładam, że znasz organizatora wydarzenia, z którym rozmawiałeś/ -aś telefonicznie lub online oraz zdążyłeś się już z nim lub z nią przywitać. Jednak to nie wystarczy.

Po przybyciu na miejsce akcji zapoznaj się i porozmawiaj z osobami odpowiedzialnymi za nagłośnienie, światła itd.

Przedstaw się akustykowi. Pamiętaj, że to właśnie „Pan/ Pani od konsolety/ miksera” jest współodpowiedzialny za to, jak brzmisz na scenie i czy Twoja publiczność w ogóle Cię usłyszy. Powiedz jemu/ jej, kim jesteś.

Wzbudzenie sympatii i nawiązanie choćby cienkiej nici porozumienia przed wejściem na scenę ułatwi Waszą współpracę podczas samego wydarzenia.

Jak pracować z mikrofonem? Sprawdź na moim kanale na YouTubie

PRZETESTUJ MIKROFON, LAPTOP, RZUTNIK

Sprawdź mikrofon i zrób próbę dźwięku. Dzięki temu dowiesz się, jakie jest opóźnienie w rozchodzeniu się fali dźwiękowej. Tym samym akustyka sali nie zaskoczy Cię w trakcie prezentacji.

Jeśli przygotowałeś prezentację, przetestuj też laptop, rzutnik, prędkość internetu i kable. Pomoże Ci to, zmniejszyć ryzyko wpadki technicznej podczas wystąpienia.

Fot. PhotoMIX-Company (pixabay)

ZAPOZNAJ SIĘ Z OTOCZENIEM

Wejdź na scenę lub do sali szkoleniowej i zrób kilka kroków. Zapoznaj się otoczeniem, w którym będziesz mieć prezentację.

Spójrz w kierunku wyimaginowanej publiczności. Takie oswojenie przestrzeni pomaga obniżyć poziom tremy przed prezentacją.

PODSUMOWANIE

Wiesz już, co warto zrobić i o czym nie możesz zapomnieć w dniu prezentacji. Oczywiście kroków prowadzących do skutecznego wystąpienia publicznego jest znacznie więcej. Niemniej w tym krótkim artykule nakreśliłem dla Ciebie najważniejsze z nich.

Pamiętaj. Przyjedź wcześniej, sprawdź mikrofon i nagłośnienie oraz pospaceruj po scenie (uwaga na schody!). Zobaczysz, że dzięki tym kilku prostym zabiegom, Twój stres wynikający ze zbliżającej się ekspozycji społecznej, znacznie się obniży.

Potrzebujesz szkolenia z wystąpień publicznych? Napisz lub zadzwoń.

Więcej porad z obszaru autoprezentacji offline i online znajdziesz na moim kanale na YouTubie.

Autorem zdjęcia tytułowego jest Rob Laughter (unsplash).

Jak przygotować się do wystąpienia publicznego? Obejrzyj wideo.

SPRAWDŹ PODOBNE WPISY NA BLOGU

Higiena głosu, czyli jak dbać o głos?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Co zrobić z rękami podczas wystąpienia publicznego?

Jak wygląda elegancki mężczyzna? O czym warto pamiętać?