Fot. Andrea Piacquadio (pexels)

JAK WYGLĄDA ELEGANCKI MĘŻCZYZNA? O CZYM POWINIEN PAMIĘTAĆ?

Jak cię widzą, tak cię piszą. To doskonale nam znane porzekadło, w XXI nie straciło na aktualności. Mówiąc inaczej – ludzie ocenią cię, zanim zdążysz cokolwiek powiedzieć. Mowa ciała i komunikacja niewerbalna odpowiadają za zdecydowaną większość Twoich codziennych komunikatów. Tej wiedzy nie możemy lekceważyć. Przecież pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. Co powinno się znaleźć w szafie eleganckiego mężczyzny?

WPROWADZENIE

Temat biznesowego dress codu postanowiłem podzielić na dwa osobne wpisy. Stąd dziś skupimy się przede wszystkim na wyglądzie mężczyzny, a za tydzień zajrzymy wspólnie do kobiecej garderoby.

Zanim jednak przejdę do konkretów jeszcze dwie uwagi natury ogólnej. Po pierwsze elegancki mężczyzna nie jest skazany wyłącznie na chodzenie w garniturze czy koszulach ze spinkami. Wystarczy, że będziesz kupować ubrania dopasowane do swojej sylwetki. Jeśli dołożysz to tego głowę otwartą na nowości, odrobinę elastyczności i kilka ponadczasowych reguł, z czasem wypracujesz swój własny styl.

CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ SZTUKI WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH? SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY SZKOLEŃ I KONSULTACJI ONLINE

Pamiętaj też, że każdy może wyglądać dobrze. I to bez względu na wiek, zasobność portfela czy typ budowy (trzy podstawowe typy budowy to: typ ektomorficzny, endomorficzny i mezomorficzny, co być może pamiętasz z lekcji biologii czy przyrody).

Fot. Austin Distel (unsplash)

O CZYM POWINIEN PAMIĘTAĆ ELEGANCKI MĘŻCZYZNA?

Zadbaj o obuwie. Dlaczego? Buty mogą zarówno dopełnić, jak i zniszczyć Twoją stylizację. I to z co najmniej dwóch powodów.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na trampki, trzewiki, sztyblety, monki, oksfordy, zawsze pamiętaj, aby je wyczyścić. Nie jestem stylistą, zajmuję się szkoleniami z wystąpień publicznych, więc nie pomogę Ci w doborze konkretnego okrycia stóp. Niemniej zapamiętaj, aby ubierać się zgodnie ze swoją osobowości. I nigdy nie wychodź w brudnych (i/ lub zniszczonych) butach.

Tak, masz rację buty – buty nie znajdują się na wysokości wzroku Twoich rozmówców. Mimo to buty są jednym z pierwszych elementów Twojego stroju, który zostanie przez nich zauważony podczas mitycznych siedmiu sekund pierwszego wrażenia (w zależności od badań czas ten oscyluje od kilku do kilkunastu sekund). Chyba nie chciałbyś być zapamiętany jako „ten gość w brudnych butach”, prawda?

Fot. Radek Skrzypczak (unsplash)

O czym warto pamiętać w dniu wystąpienia publicznego?

Skoro nie potrafisz zadbać o tak podstawową i nomen omen przyziemną część swojej garderoby jak obuwie, to czy Twój rozmówca może mieć pewność, że warto zaufać Twojemu produktowi, usłudze, marce osobistej? Dlatego dbaj o czystość i stan obuwia. Brudne buty nie świadczą o Tobie najlepiej i mogą zaszkodzić Twojemu wizerunkowi.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA KOLORY TWOICH UBRAŃ

Poświęć więcej czasu kolorom, zainteresuj się nimi. Dwa podstawowe, uniwersalne i bezpieczne kolory koszul dla mężczyzny to biały i niebieski. Zwłaszcza ten drugi jest godny odnotowania i wplecenia do codziennego modowego repertuaru.

Czy wiesz, kto wprowadził kolor niebieski do świata polskiej polityki? Otóż to, Aleksander Kwaśniewski podczas (skutecznej) kampanii prezydenckiej w 1995 roku. Wspomniany polityk i były prezydent naszego kraju w tamtym czasie prezentował się swoim potencjalnym wyborcom na przemian w białych i w niebieskich koszulach.

Fot. Heng Films (unsplash)

Dlaczego namawiam Cię do noszenia się na niebiesko? Ten konkretny kolor jest bezpieczny i niemal każdy mężczyzna wygląda w nim dobrze. Nie bez znaczenia jest też psychologia kolorów, która akurat tę barwę pozycjonuje jako wzbudzającą zaufanie oraz łagodzącą stres i napięcia.

Temat kolorów dotyczy również noszonych przez Ciebie spodni, skarpetek i paska. Ten ostatni zawsze powinien być w kolorze butów. Jeśli więc lubisz nosić brązowe skórzane obuwie, zaopatrz się również w pasek w tym samym kolorze.

Skarpetki, tak, tu wciąż mamy do czynienia z pewnego rodzaju plagą. Za długie, za krótkie (czy Ty też masz teraz przed oczami tę włochatą łydkę, która wyłania się znad skarpetki?), niewystarczająco białe, zbyt kolorowe… Zasada jest prosta – kolor skarpetek dopasuj do koloru obuwia lub ewentualnie do koloru spodni.

#PROTIP: Jesteś niski lub średniego wzrostu? Postaw na spodnie w kolorze butów lub w kolorze bardzo zbliżonym. Taki zabieg zawsze daje optyczne wrażenie wyższego wzrostu. Buty kontrastujące z kolorem spodni tworzą z kolei wyraźną podstawę i „skracają” nogi.

DŁUGOŚĆ MA ZNACZENIE, CZYLI MARYNARKI, SPODNIE I KOSZULE

No i wreszcie zadbaj o długość spodni oraz długość rękawów koszuli/ marynarki. W tym pierwszym przypadku opierając się na butach z przodu, spodnie powinny tworzyć jedno załamanie. Z kolei z tyłu powinny sięgać do obcasa lub górnej części podeszwy butów. Spodnie nie mogą też być zbyt opięte, pomarszczone czy „wiszące”.

Co zrobić z rękami podczas wystąpienia publicznego?

Dopilnuj też, aby długość rękawów koszuli była odpowiednia względem długości rękawów marynarki – te pierwsze powinny nieco wystawać. Z poprzedniego zdania wynika jeszcze jedna zasada męskiej elegancji-do garnituru nigdy nie zakładaj koszuli z krótkim rękawem.

PODSUMOWANIE

Jak doskonale wiesz, temat mody i wizerunku eleganckiego mężczyzny jest obszerny. Wiem też, że ten krótki wpis był jedynie wycieczką objazdową, a nie intensywnym zwiedzaniem z przewodnikiem. Ale tak miało być. Tylko konkrety, które mogą uchronić Cię przed poważnymi wpadkami w kwestii doboru garderoby. Poza tym mamy przecież zawód stylistki/ stylisty, czyli modowego eksperta, którym ja nie jestem i do takiego miana nie aspiruję.

Fot. Geralt (pixabay)

Tak czy inaczej, bierz pod uwagę, że nie ubierasz się tylko dla siebie.Twój ubiór to komunikat dla otoczenia, który od pierwszych sekund spotkania/ rozmowy/ wystąpienia świeci równie mocno, jak latarnia na brzegu morza. Twój ubiór to również nic innego jak okazanie szacunku swojemu rozmówcy/ publiczności lub też totalny jego brak. Dlatego Twój ubiór powinien być dopasowany do okazji, miejsca, uczestników i charakteru spotkania, w którym będziesz uczestniczyć.

Sprawa jest prosta. Jeśli chcesz być traktowany poważnie i z szacunkiem-ubieraj się tak, aby ten szacunek wzbudzać. Nie zapominajmy również, że odpowiednia odzież może poprawić Twój nastrój oraz wzmocnić wrodzoną (lub wyuczoną) pewność siebie. Pomyśl o tym.

I wreszcie, naczelna zasada – ubierz się, ale nie przebierz. Bo na koniec najważniejsze jest, abyś czuł się dobrze w swoim stroju, w tym, co nosisz – niezależnie od tego, czy są to trampki, koszula, garnitur czy Twoje ulubiona kurtka ze skóry. Jeśli jesteś miłośnikiem bluz z kapturem, to nie „wbijaj się” na siłę w garnitur. Postaraj się znaleźć mityczny „złoty środek”. Może wystarczy, że sięgniesz po tak zwaną sportową elegancję i garnitur wcale nie będzie konieczny?

Trzymam za Ciebie kciuki i życzę Ci, abyś już niebawem znalazł swój własny modowy styl, a Twoi koledzy przychodzili do Ciebie po poradę w sprawie doboru garderoby. Powodzenia!

Chciałbyś/ chciałabyś poprawić swoją umiejętność autoprezentacji? Potrzebujesz szkolenia z wystąpień publicznych? Napisz do mnie.

SPRAWDŹ PODOBNE WPISY NA BLOGU

Jak ubiera się elegancka kobieta biznesu?

Higiena głosu, czyli jak dbać o głos?

Co zrobić z rękami podczas wystąpienia publicznego?

O czym warto pamiętać w dniu wystąpienia publicznego?