jak poprawić jakość wideo

SZEŚĆ PROSTYCH KROKÓW DO LEPSZEGO WIDEO

Nagrywasz wideobloga (vloga)? Prowadzisz webinary i konsultacje online? Poznaj 6 podstawowych kroków do lepszej jakości Twojego wideo!

ŚWIATŁO

Wykorzystaj naturalne światło. Postaraj się usiąść/ stanąć twarzą do okna. Nagrywasz wieczorem lub w nocy? Będziesz potrzebować dodatkowego oświetlenia.

Jeśli nagrywasz smartfonem i masz trochę więcej czasu, zrezygnuj z ustawień auto (zła wiadomość jest taka, że będziesz do tego potrzebować płatnej aplikacji do nagrywania wideo) i pobaw się parametrami na przykład czułości ISO (czułości matrycy na światło).

Im mniejsza wartość ISO tym mniej szumów (ziarna) w filmie, ale obraz ciemniejszy. I na odwrót: wyższa liczba ISO pogorszy jakość na rzecz rozjaśnienia. Spróbuj nagrać kilka wersji wideo – na różnych wartościach ISO i sprawdź, gdzie znajduje się granica utraty jakości obrazu dla Twojego urządzenia.

Zagadnienia związane z oświetleniem – podobnie jak kwestia perspektywy czy dźwięku, o których napisałem krótko poniżej – to materiał na osobny i obszerny wpis. Dziś skupimy się na kilku podstawowych zasadach nagrania lepszej jakości wideo i dlatego na teraz tyle musi nam wystarczyć.

DO NAGRANIA WIDEO WYKORZYSTAJ ŚWIATŁO SŁONECZNE
Nagrywając wideo, maksymalnie wykorzystaj światło słoneczne

Kliknij i sprawdź, co zrobić z rękami podczas wystąpienia publicznego

PERSPEKTYWA

Ustaw kamerę/ aparat/ smartfona na wysokości wzroku. Unikaj zwłaszcza dwóch przypadków. Perspektywy żabiej, czyli tak zwanego filmowania z dołu (obiektyw patrzy w górę), którego przeciwieństwem jest oczywiście filmowanie z góry (tzw. perspektywa ptasia), kiedy obiektyw patrzy w dół. Do tego ostatniego, wbrew pozorom, nie będziesz potrzebować drona czy bardzo wysokiego statywu.

Do codziennych, nieartystycznych, w tym także edukacyjnych zastosowań w zupełności wystarczy nam tak zwana perspektywa normalna (neutralna, bezpieczna), kiedy filmujemy z wysokości oczu nagrywanej osoby.

Warto dodać, że sprawne posługiwanie się perspektywą w Twoim filmie może pomóc w osiągnięciu pożądanego efektu np. wywołaniu u widza poczucia lęku, przytłoczenia (perspektywa żabia) lub wyższości (gdy widz patrzy z perspektywy ptasiej).

Niemniej temat perspektywy – jak wyżej – to materiał na osobny artykuł na tym blogu. Dziś tylko o nim wspominam, aby rozbudzić Twoją ciekawość.

DŹWIĘK

Moim zdaniem audio jest drugim, zaraz po oświetleniu, najważniejszym elementem dobrego wideo. Mimo to kwestia jakości dźwięku w materiałach wideo wciąż jest lekceważona lub co najmniej niedoceniana. A to duży błąd.

Ładny „obrazek” jest ważny. Jednak czy chciałbyś oglądać wideo, w którym prawie nie słychać prezentera, a w tle pracuje lodówka/ suszarka/ wiertarka/ klimatyzacja?

Nie korzystaj wyłącznie z dźwięku nagranego przez mikrofon wbudowany w aparat/ laptop/ smartfon. Nawet zwykły zestaw słuchawkowy znacząco poprawi jakość dźwięku Twojego nagrania. Jeśli chcesz wskoczyć na wyższy poziom, zainwestuj w mikrofon.

Nie wiesz, jaki mikrofon wybrać? Nie możesz się zdecydować? Napisz do mnie. Chętnie Ci doradzę i wspólnie wybierzemy mikrofon dopasowany do Twoich potrzeb i budżetu.

I jeszcze jedno. Zamiast liczyć na to, że „uczynisz cuda” w postprodukcji dźwięku, po prostu postaraj się nagrać jak najlepsze audio. W ten sposób oszczędzisz dużo czasu, nerwów i być może również pieniędzy.

STABILIZACJA OBRAZU

O ile nie jesteś vlogerem-podróżnikiem, staraj się nie nagrywać „z ręki”. Spróbuj ustabilizować aparat/ smartfona. Rozedrgany obraz nie wygląda profesjonalnie. Nie zachęca też do zapoznania się z tym, co masz do przekazania. Prosty, mały statyw możesz kupić już za 30-40 złotych. Warto!

ZADBAJ O STABILIZACJE OBRAZU, KUP STATYW
Twoje wideo będzie wyglądać znacznie bardziej profesjonalnie, jeśli nagrany obraz nie będzie się „trząść”

TŁO

Tło nie powinno rozpraszać Twojego odbiorcy. Posprzątaj pokój, w którym nagrywasz.

Kosz na śmieci, porozrzucane ubrania, brudne naczynia zalegające w zlewie, ręczniki na suszarce, buty stojące na podłodze za Twoimi plecami… Na pewno chcesz, aby ktoś to wszystko oglądał?

KAMERA

Jeśli nagrywasz smartfonem, użyj tylnej kamery. Zresztą mniejsza o nazwę. Po prostu użyj najlepszej kamery z tych, które masz do dyspozycji w swoim urządzeniu, czyli NIE tej do robienia selfie. Zapewni Ci to wyższą jakość i w konsekwencji lepszy „obrazek”.

I jeszcze jedno. Przetrzyj czystą, suchą szmatką obiektyw aparatu/ kamery w swoim smartfonie czy laptopie. Wiem, banał, ale istotny i pozwoli Ci uniknąć nagrania zamazanego obrazu.

PODSUMOWANIE

Nagrywając wideo, w pierwszej kolejności zadbaj o światło, dźwięk i stabilizację obrazu. Po opanowaniu wspomnianych podstaw, warto poszukać optymalnych ustawień w swoim smartfonie/ aparacie oraz eksperymentować z perspektywą i/ lub kadrowaniem Twojego wideo. Powodzenia!

Więcej darmowych porad na temat wideo, wystąpień publicznych oraz pracy z kamerą i mikrofonem znajdziesz na moim kanale na YouTubie.

Myślisz o nagrywaniu własnego vloga lub podcastu? Potrzebujesz pomocy przy montażu materiałów wideo lub audio? Skontaktuj się ze mną!

Jak poprawić jakość wideo? 4 konkretne porady!

SPRAWDŹ PODOBNE WPISY NA BLOGU

Higiena głosu, czyli jak dbać o głos?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Co zrobić z rękami podczas wystąpienia publicznego?

Jak wygląda elegancki mężczyzna? O czym warto pamiętać?